الفهرست ، فروشگاه بین المللی کتاب ، تابلو و مجله ( کتابخانه ها و مجموعه های خصوصی )
+9825- 37705666 پشتیبانی آنلاین
اخبار خراسان در مطبوعات دورۀ رضا شاه پهلوی، بزودی در همین ویترین (منتشر شد)

این روزها پژوهشگر جوان خراسانی، جناب آقای سید مهدی سید قطبی، پس از تکمیل دورۀ ۱۳ جلدی (اخبار خراسان در مطبوعات دورۀ قاجار) کار پژوهش بر اخبار خراسان را رها نکرده، و ادامۀ دورۀ قاجار، یعنی دورۀ رضا شاه پهلوی را در برنامۀ کاری خود قرار داده است. قضیه به جدیت پیش می رود و اکنون جلد نخست (اخبار خراسان در مطبوعات دورۀ رضا شاه پهلوی) تحویل ناشر مجموعه، مجمع ذخائر اسلامی شده است تا پس از طی مراحل مجوز، روانۀ بازار نشر شود.
اخبار خراسان در مطبوعات دوره رضاشاه پهلوی مجموعه‌ای است که برای ایران‌دوستان و ایران‌شناسان گردآوری شده است. این مجموعه دوازده جلدی، دربردارنده اخبار و وقایع خراسان موجود در مطبوعات دوره سلطنت رضاشاه پهلوی؛ یعنی از ۴ اردیبهشت ۱۳۰۵ تا ۳ شهریور ۱۳۲۰ است.
سیدمهدی سید قطبی، پژوهشگر این اثر، کوشیده است تا از میان هزاران برگ روزنامه‌های دوره پادشاهی رضاشاه پهلوی، آن بخش از وقایعی را که مربوط به سرزمین خراسان است، استخراج کند تا منبعی ارزشمند و مستند برای پژوهشگران و علاقه‌مندان به تاریخ خراسان فراهم آورد.
جلد نخست، تا پایان ماه مبارک رمضان به چاپ خواهد رسید. این مجلد به اخبار خراسان در روزنامۀ اطلاعات بین سالهای ۱۳۰۵ تا ۱۳۰۸ هجری شمسی اختصاص یافته است. علاقمندان به مباحث تاریخی میتوانند این مجموعه را دنبال کنند.
سید قطبی دربارۀ انگیزه اش از این تألیف و گردآوری های مشابه می گوید: آگاهی از اخبار و وقایع دقیق گذشتگان مورخ را در تحلیل‌ها و پژوهش‌هایش، یاری می‌کند و به خواننده مشتاق تاریخ هم اطلاعات دقیق‌تر و جامع‌تری می‌دهد. روزنامه‌های گذشته همیشه منابعی غنی و هیجان‌انگیز برای پژوهش در احوال گذشتگان بوده‌اند. علاوه بر این که روزنامه‌ها روزشمار دقیق وقایع گذشته را به ما می‌دهند، منابع خوبی برای تحلیل افکار عمومی و دیگر تحلیل‌های تاریخی و جامعه‌شناختی‌اند. گاه سطری درج شده در مطبوعات می‌تواند راهگشای یک نکته مبهم تاریخی باشد یا نمایانگر یک گوشه مغفول مانده در تاریخ یک سرزمین.
در هر صورت، آنچه از سطرهای مطبوعات تاریخی بیرون کشیده می‌شود، از معتبرترین منابع دست اول برای پژوهش‌های تاریخی است.
جلد اول این کتاب را از این لینک تهیه کنید.