الفهرست ، فروشگاه بین المللی کتاب ، تابلو و مجله ( کتابخانه ها و مجموعه های خصوصی )
+9825- 37705666 پشتیبانی آنلاین
قابل توجه سندپژوهان قاجاری: دورۀ ۱۰ جلدی اسناد کاظمینی منتشر شد

آلبوم اسناد میرزا محمد کاظمینی (یزد)، در ده جلد، مشتمل بر بیش از دو هزار سند، در قطع رحلی، بعنوان کتابی مرجع برای اهل تحقیق، سندپژوهان، خصوصا کسانی که در حوزۀ اسناد قاجاری، و اسناد تجاری و ایرانی کار میکنند بدون توضیحات افزوده، منتشر شده است. گویا با در دست داشتن این کتاب، مجموعه ای از اسناد گرانبها، در دستان شماست تا تورق کرده و از دهها مطلب، فرم وقالب، مهرها و…، استفاده کنید.
اسناد، و سپس آماده سازیِ آن در قالب دیجیتال، از سری پروژه های اسنادیِ مجمع ذخائر اسلامی است که سالها به همت جناب اشکوری، در حال انجام است. کثرت اسناد به حدی است که امکان بازخوانی همگی آنها وجود ندارد. از این رو، مجموعۀ (آلبوم اسناد) با رویکرد انتشار اصل اسناد _ آنگونه که هستند بدون تحلیل و توضیح _ به عنوان بخشی از منشورات مجمع ذخائر اسلامی، و با هدف حفظ و اطلاع رسانی به محققان حوزۀ علوم اسلامی، اسناد، تجارت و ایرانشناسی منتشر میشود.

میرزا محمّد ، فرزند حاج علی اکبر کاظمینی(۱) و سیّده فاطمۀ صنیعی (متولّد۱۳۲۴ش)، از سلسلۀ سادات حسینی یزد در ۷/۱۲/ ۱۳۴۳ ش، از پدری متدیّن از معتمدین و بازرگانان یزد، در محلّۀ میدان شاه (عبّاسی) به دنیا آمد . پدر بزرگش حاج شیخ عبدالحسین کاظمینی ملقّب به «نقیب الذّاکرین»، داماد عالم ربّانی آیت الله حاج شیخ غلامرضا یزدی (فقیه خراسانی) (۱۲۵۶ – ۱۳۳۸ش) روحانی پارسا و پرهیز کار یزد بود.
کاظمینی به دلیل علاقه به تألیف دانشنامه های متعدّد تاریخی، تحصیلات تکمیلی را ادامه داد و موفق به اخذ مدرک دکترای (Ph.D) تاریخ اسلام از دانشگاه رُبر-دُ- سوربن در تاریخ۱۳ می ۲۰۰۶م برابر ۲۳/۲/ ۱۳۸۵ش فرانسه شد. وی هم چنین درتاریخ ۲۰/۱۰/۱۳۹۷ش موفّق به دریافت دکترای افتخاری مدیریّت عالی جامعه شناسی از دانشگاه میکی موتو ژاپن شد.

موزۀ موقوفۀ میرزا محمد کاظمینی وابسته به آستان مقدّس امامزده جعفر(ع)
این گنجینه(موزه) که اکنون در بلوار امامزاده جعفر (ع) و چسبیده به بارگاه آن امامزاده واقع است، در کنار درب وردی غربی(درب اصلی ) قرار دارد و در سال ۱۳۸۲ ش در محلّ پیشین کتابخانۀ عطا الله افشار واقع در ورودی غربی امامزاده آغاز به کار کرد، امّا پس از ساخت ساختمان موزه در سه طبقۀ مجلّل در تاریخ ۲۵/۲/۱۳۹۴ش، در مراسمی با شکوه با سخنرانی دکتر مهدی محقّق ، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور ، توسّط آیت‌الله حاج‌ شیخ محمّدرضا ناصری ، نمایندۀ ولیّ‌فقیه و امام جمعۀ یزد ، پدر واقف و ده‌ها شخصیّت علمی و حوزوی و مدیران کل و مقامات اوقاف و آستان مقدّسه افتتاح گردید و به مکان کنونی منتقل شد.
موزه شامل هفت گنجینۀ نفیس بوده که تماماً با بودجۀ شخصی خریداری شده و طیّ سه وقف‌نامه با تأیید آیات عظام، دفتر مقام معظّم رهبری ، علمای اعلام و ده ها شخصیّت فرهنگی کشور و استان یزد، در ایّام ولادت حضرت زهرا (س) (در سال‌های ۱۳۸۵،۱۳۸۲ و ۱۳۸۹ ش) تنظیم و به آستان مقدّس امامزاده جعفر (ع) یزد برای اصحاب فرهنگ و اندیشه و محصّلان مراکز آموزشی اهدا و به یادگار گذاشته است که وقف‌نامه‌های تنظیمی در دوران معاصر، از اسناد مهمّ تاریخی ایران محسوب می‌شود و گواه فرهنگ والای ایرانی در عرصۀ دینی است. این گنجینه ها از لحاظ تخصّصی و پژوهشی، یکی از بزرگترین مراکز دیدنی و تخصّصی برای دانشجویان، طلّاب، آحاد پژوهشگران و گردشگران داخلی و خارجی شده است .
آلبوم اسناد کاظمینی را از فروشگاه الفهرست (همین فروشگاه)، از لینک ذیل خریداری کنید:
https://bitu.ir/6ZbkG4